Calendar Evaluare Nationala 2024

Evaluarea Națională 2024: Tot ce trebuie să știi.

Evaluarea Națională 2024 se apropie cu pași repezi, iar elevii claselor a VIII-a dau evaluarea între 25 și 28 iunie.

Programele pentru disciplinele limba și literatura română și matematica, valabile pentru Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a în anul școlar 2023—2024, sunt cele aprobate prin Ordinul ministrului educației nr. 4.730/2022 privind aprobarea programelor pentru susținerea evaluării naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a, în anul școlar 2022—2023, conform Ministerului Educației.

Informații esențiale despre Evaluarea Națională 2024:

Evaluare națională 2024 Calendarul examenului:

Probele Evaluării Naționale pentru clasa a VIII-a încep pe 25 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română.

• • 11-14 iunie 2024: Înscrierea la Evaluarea Națională;
  • • 25-28 iunie 2024: Evaluarea Națională;
  • • 25 iunie: Proba la Limba română;
  • • 27 iunie: Proba la Matematică;
  • • 28 iunie: Proba la Limba maternă (maghiară, germană, sârbă, ucraineană);
  • • 3 iulie 2024: Afișarea primelor rezultate;
  • • 9 iulie 2024: Afișarea rezultatelor finale, după contestații.

Aplicația AlegLiceu te ajută. Ai acces la statistici și analize comparative ale mediilor obținute la Evaluarea Națională în ultimii 3 ani + an curent (când se va afișa). Accesează aplicația

ALAplicație!

Evaluare Nationala - Informatii utile Structura probelor:
  • • Limba română:
    • Partea I: Lectura (50 de puncte) - prima parte este formată din două subpuncte:
      • Punctul A urmărește înțelegerea unor texte literare și/sau nonliterare la prima vedere, asocierea unor texte și utilizarea informațiilor receptate în context proprii;
      • Punctual B vizează noțiunile de limbă – elemente de fonetică (grupuri de sunete, corespondeța sunet-literă, diftong, triftong, hiat, accent, despărțirea în silabe), vocabular (sinonime, antonime, omonime, cuvinte polisemantice, paronime, câmp lexical, mijloace de îmbogățire a vocabularului, locuțiuni, confuzii paronimice, pleonasmul), morfologie (părțile de vorbire și categoriile gramaticale specifice acestora)și sintaxă (părțile de propoziție, construcții sintactice, fraza).
    • Partea a II-a: Redactarea (50 de puncte) - vizează conținuturile de redactare introduse în programa de examen, după cum urmează: comentarea unor pasaje din textele citite, descrierea unei emoții; caracterizarea personajului; modalități de exprimare a preferințelor și a opiniilor; alte tipuri de texte: scrisoarea, e-mailul, jurnalul, text narativ, text descriptive, text reflexiv etc.
  • • Matematică:
    • Partea I: Probleme cu alegere multiplă (30 de puncte);
    • Partea a II-a: Probleme cu răspuns deschis (70 de puncte).
  • • Limba maternă:
    • Partea I: Lectura (30 de puncte);
    • Partea a II-a: Redactarea (70 de puncte)
Procedura de corectare a lucrărilor la Evaluarea Națională 2024 - Activitățile din cadrul Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a se realizează utilizând platforma dedicata evaluării digitalizate, conform Ministerului Educației.

Resurse utile: Sfaturi pentru elevi:
  • • Organizați-vă timpul eficient: Stabiliți un program de învățare zilnic și respectați-l cu strictețe;
  • • Exersați cu modele de subiecte: Rezolvarea modelelor de subiecte vă va ajuta să vă familiarizați cu structura probelor și tipurile de itemi;
  • • Folosiți resurse diverse: Consultați manualele, culegerile de probleme, platformele online și resursele recomandate de profesori;
  • • Gestionați stresul: Odihniți-vă suficient, alimentați-vă sănătos și mențineți o atitudine pozitivă;

Evaluarea Națională 2024 este o provocare importantă, dar cu o pregătire temeinică și o atitudine pozitivă, elevii pot obține rezultatele dorite.

Accesează aplicația: ALAplicație!